Większość początkujących czuje niepewność wsiadając na Airwheel po raz pierwszy. Jest to po prostu podświadomy strach przed czymś nowym, który jest zupełnie niepotrzebny. Przecież pewnie każdy z nas umie jeździć na rowerze? Jazda Airwheelem działa na podobnej zasadzie. Dlatego odsunięcie od siebie tego wewnętrznego głosu mówiącego „nie ja nie będę potrafił” pozwoli Ci nauczyć się jeździć już w ciągu godziny a nawet krócej.
Wbudowany żyroskop określa położenie środka ciężkości, a pecjalny algorytm podobny do stosowanego w lotnictwie odczytuje dane z żyroskopu i przetwarza je na polecenia przekazywane dalej do silnika urządzenia, który wprawia w ruch z odpowiednią prędkością i w odpowiednim kierunku koło Airwheela lub je wyhamowuje. Cały proces odczytu i przesyłu danych trwa zaledwie kilka milisekund.
W ten sposób całe sterowanie urządzeniem odbywa się poprzez balans naszego ciała. Czy dla człowieka może być coś bardziej naturalnego?
Osoby jeżdżące po raz pierwszy mogą czuć pewnego rodzaju „drżenie” urządzenia. Jest to spowodowane właśnie brakiem pewności siebie i szybkim nerwowym przenoszeniem środka ciężkości. Kiedy poczujesz, że wcale niema się czego bać i się rozluźnisz, „drżenie” ustanie. Na początku przygody z Airwheel staraj się jechać tylko do przodu aby wyczuć przyspieszenie i siłę hamowania Airwheela. Pochyl się odrobinę do przodu aby przyspieszyć. Odchyl się do tyłu aby zwolnić. Nie bój się że się przewrócisz. System stabilizujący utrzymuje urządzenie, a wraz z nim także Ciebie, cały czas w pozycji pionowej. Kiedy nauczysz się przyspieszać i hamować zacznij naukę skrętu. I znów jest tu podobieństwo do rowerów czy motocykli. Co prawda mamy w nich kierownicę, ale czy widziałeś kiedyś aby motocyklista jadąc po mieście lub łuku z prędkością np. 50km na godzinę skręcał kierownicą? Nie, ponieważ steruje motocyklem poprzez balans ciała. Airwheel też reaguje na balans Twojego ciała. Czym szybciej jedziesz tym mniejszy wystarczy przechył aby skręcić. Przy ostrych zakrętach czy zawracaniu należy zmniejszyć odpowiednio prędkość gdyż tak jak wszędzie działa tu zjawisko siły odśrodkowej. Najwygodniejszym sposobem szybkiego skrętu przy małej prędkości jest ugięcie w kolanie nogi po stronie, w którą chcemy skręcić przy jednoczesnym zachowaniu centralnej pozycji tułowia. Pozwoli to na lepsze kontrolowanie urządzenia i większą wygodę.
Jeśli nie uda Ci się za pierwszym czy drugim razem, nie przejmuj się. Na pewno się nauczysz i nie będziesz żałował tych kilkudziesięciu minut poświęconego czasu. Szybko przekonasz się że jazda Airwheelem jest nie tylko bardzo praktycznym rozwiązaniem ale także ogromną frajdą, a samo urządzenie szybko zostanie twoim ulubionym „gadżetem”